חיפוש

קומפוסט - חלק א

עודכן ב: 20 מאי 2019

סיפור גדול באפס פסולת הוא קומפוסט. יש המון אופציות - הנפוצות מהם דרך גינות ציבורייות, בגינה שלכן/ם בחוץ. גם אפשר לעשות דרך העירייה ברוב הערים בקבלת קומפוסטר בגינה בבית או עם הפח החום (שוב, תלוי איפה). צריך רק לבדוק איך קומפוסט עובד בעיר שלכן/ם.


אנחנו רצינו להתחיל לעשות קומפוסט כשגרנו בדירה קטנה ללא גינה או מרפסת (או אזור עם שמש), אז חיפשנו פתרון שיתאים לתנאים האלו. קראנו על "בוקשי" שזה חומר שמזרז את הליך ההתססה ואנחנו כרגע מתנסים בשיטה הזאת.


בוקשי די שונה מקומפוסט רגיל - צריך כלי אטום מלמעלה, אבל עם מקום לנוזל לרדת מלמטה. מוכרים כאלו בשם "bokashi bucket" אבל אנחנו ניסינו לייצור אחד לבד. חררנו חורים בפח עם מכסה אטום ושמנו אותו בתוך פח אחר.


אז שמנו חומר גזם למטה - שכבה של עלים ודברים יבשים, ואז שכבה של בוקשי. פעם ביום/יומיים אנחנו שמים את השאריות אוכל בתוך הכלי עם קצת בוקשי, דוחפים הכל בפנים למטה כדי שיירד המים, ומכסים. אז מורידים את המים מהפח שלמטה.


הבוקשי עצמו עם ריח חזק, אך הקומפוסט לא מריח יותר מדי רע. אמור להיות ריח חמוץ וקצת יובש. שוב - בוקשי מאוד שונה מקומפוסט רגיל. בבוקשי יובש זה סימן שהליך ההתססה המזורז עובד.


אחרי שנמלא את הכלי והבוקשי יסיים את ההליך נעדכן אתכם/ן בתוצאות!


בינתיים, קבלו תמונה של הצמח הראשון שלנו שמחכה להיגדל עם חברים רבים בקומפוסט העתידי.

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon