חיפוש

להתמודד (פיזי ונפשי) בלי חד"פ

עודכן ב: 20 מאי 2019

לוקח אנרגיה להיות בחיים של אפס פסולת, זה נכון. צריך למצוא פתרונות להרבה דברים שהיינו רגילים/ות להשתמש בהם, צריך להתמודד עם אנשים שלא מבינים או מזלזלים ומקשים על הדרך, צריך להיות סובלני כלפי חברנו ומשפחתנו שלא מבינים/ות מה אנחנו עושים/ות עם עצמנו. ומעל כל זה, כל יום צריך להתמודד עם ערמה של כלים מלוכלכים.


אולי זה נשמע טריביאלי, אבל יש סיבה לכך שאנשים מייצרים כל כך הרבה פסולת - הנוחות. נוח מאוד לזרוק ולא לחשוב פעמיים על הכלים, הצלחות, או שאריות של האוכל. חד"פ הוא פופולרי כי הוא מקל עלינו בהמון. זה לא שאני לא מאמינה שאפס פסולת משימה ששווה את העבודה, אני כן, אבל אני גם מכירה ולא מזלזלת בקשיים שאפס פסולת מביא איתו.


אז איך מתמודדים/ות? זה מתחיל באסיפת כלים* איכותיים שתאהבו להשתמש בהם. כלים יפים, שימושיים, יעילים וקלים לנקות. הכלים צריכים להתאים לכן/ם. לדוגמה, משפחה עם ילדים אולי תעדיף כלים מנירוסטה או סיליקון ולא מזכוכית. ומישהו/י עם מטבח קטן תעדיף כלים קטנים שאפשר לסדר אותם בלי לבזבז מקום. כל אחד/ת והסדרי עדיפויות שלו/ה. לנו יש כל מיני - גם נירוסטה וגם מסיליקון. יש לנו תבניות לבישול עם מכסות כדי לא להשתמש בנייר אלומיניום (דפי בייזוואקס לא מתאים לאוכל חם). יש לנו גם כמה שקיות קטנות מסיליקון ומלא צנצנות מזכוכית לכל הדברים שלא צריכים קירור. הנה תמונה של המקרר שלנו בערב שבת הראשונה שעשינו באפס פסולת.


אבל כמו שאמרתי בהתחלה, הכל טוב ויפה עד שמסתכלים לתוך הכיור. באפס פסולת אנחנו עושים שימוש חוזר בכל עת אפשרי - שטיפת כלים היא שם המשחק.


אז הגענו לכלים המלוכלכים, ויש ערמות. תמיד. בין הכלים שתאכלו עליהם והכלים שתשימו בהם את השאריות, לכלים שתשמרו בהם את האוכל הלא מבושל, תמיד יהיה משהו בשימוש ועוד שני דברים בכיור. קבלת העובדה הזאת תעזור.


מה שמאוד עזר לנו זה להסכים על שיתוף פעולה מסודר - בין אם את/ה היחיד/ה בבית שמעוניין בחיים כזו או שזה כל הבית, חלוקת התפקידים תקל עליכם/ן ברמות. אנחנו שמנו לו"ז בו כל יום מישהו מכין ארוחת ערב והשני שוטף כלים. תמיכה בדרך זו מאוד משמעותי. וגם אם אתם/ן היחידים/ות שמעוניינים/ות באפס פסולת - וכל הכבוד! - לא הכל צריך להיות עליכן/ם. אולי שטיפת כלים יהיה הדרך של מישהו/י לתרום.


חשוב תמיד לא להעמיס על עצמכן/ם, כי זה יהפוך את המטרה הזו להיות לא ריאלי או מתיש מדי. אז תמצאו כלים מועילים ואנשים טובים לעזור לכם/ן במשימה. ותזכרו גם שהכל למטרה טובה. :)*לא מציע שתקנו את כל הכלים למטבח מחדש - אפס פסולת הוא אורח חיים, לא טרנד. כן, יש דברים שתרצו לקנות כדי להקל על עצמכן/ם ובכיף, תתחדשו! אבל אל תשכחו שאפשר גם להשתמש במה שיש לכם/ן ביצירתיות. ואם יש כלים שכבר לא תורמים לחיים שלכם/ן - תמכרו, תתרמו, או תעבירו האלה.

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon