חיפוש

כמה קילו של זבל יש בחוף שלכם.ן?

עודכן ב: 20 מאי 2019


שבוע שעבר השתתפנו בניקוי חוף בהובלת Plastic Free Israel ובשיתוף פעולה עם EU in Israel.

האירוע היה מאורגן יפה מאוד - הרבה ציוד רב פעמי, חולצאות ואפילו פרות לנשנוש ללא פלסטיק. כשהגענו לחוף המדובר הופתענו - חוף קטנצ'יק, אפשר לראות את כולו במבט אחד, ומעל מאה מתנדבים/ות. חשבנו שבמעט זמן נסיים את הכל, ומה כבר נמצא? הצטרפנו לעוד זוג שפגשנו שם והתחלנו את דרכנו.


אחרי שעה מילאנו את השקית הראשונה - 20 קילו. ואחרי עוד שעה מילאנו שקית נוספת של 18 קילו. אספנו שם מאות בדלי סיגריות, הרבה כוסות וסכו"ם חד פעמי, והרבה פסולת פלסטיק. היה ליד החוף אתר בנייה וגם מצאנו הרבה מאוד פסולת בנייה שנתקע בחוף. האירוע נמשך שעתיים, עם מעל מאה מתנדבים/ות ונאסף בסה"כ 760 קילו פסולת.


אי אפשר להאמין בלי לראות את זה בעיניים. זה פשוט היה מטורף.

חוץ מזה, אירועים כאלו באים להזכיר לי שני דברים.


1. אחד הוא שאני חלק מקהילה שאכפת לה מהעולם. אני לא לבד לא ברוצונות שלי לראות שינויים ולא בהשתדלויות שלי להביאם למציאות. יש אנשים/ות שמודעים/ות למצב הזבל (pun intended) בעולם ויקומו מוקדם בבוקר כדי לעשות עם זה משהו. וכשאת/ה חלק מקהילה, את/ה הרבה יותר חזק/ה.


2. הדבר השני הוא שאפס פסולת זה אורח חיים. זה לא תכנית בישול, זה לא צרכנות חדשה, וזה לא חינוך מסוימת. זה הכל ביחד פלוס עוד. כי כן, אני מבשלת אחרת. אני קונה דברים מסוימים ונמנעת מלקנות דברים אחרים. ואני אחנך את ילדיי העתידים/ות למודעות סביבתית גבוהה. ולמרות שבית אפס פסולת כבר פרויקט עצום, זה לא סוף הסיפור. לנקות אחרינו, להעלות מודעות, לקחת חלק בהגדלת קהילת האפס פסולת - זה חלק חשוב גם.

3. והדבר השלישי הוא שכל צעד תורם. גם אם אתם/ן לא מזדהים/ות כ"זירו וויסטרים" לסרב לשקית אחת, קש אחד, כוס פלסטיק אחד - זה תורם להגנת הסביבה. לא צריך להיות קיצוני או לנסות להתהפך ב180 מעלות ביום אחד. להביא עמכם/ן לחוף בקבוק רב פעמי, אפילו אם אתם/ן לא הולכים/ות איתו תמיד, יעזור. תיק בד במקום ניילון, אפילו אם אתם/ן שוכחים/ות אותו לרוב, יעזור. לא גדול עליכם/ן, כי באמת כל צעד תורם.


נהנתי מאוד עם Plastic Free Israel, ומחכה לראות עוד הרבה אירועים בעוד הרבה חופים! זה כיף לעשות משהו חשוב ביחד עם אנשים/ות שמאמינים/ות בו גם כן.תחפשו אירועים קרובים לכם/ן או תעשו ניקוי חוף משל עצמכם/ן!

זה לוקח רק זוג ידיים וכמה דקות לעשות שינוי.x

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon