חיפוש

הטוב, הרע והמותסס

עודכן ב: 20 מאי 2019


כהפסקנו לקנות אוכל ארוז ומעובד התחלנו להכיר את האוכל שלנו מחדש. למדתי איזה ירקות נהיים רקובים מהר יותר בשייש, ואיזה במקרר. למדנו איזה אוכל אפשר ולשמור למלא זמן (רסק עגבניות) ואיזה צריך לאכול תוך מספר ימים (חומוס, חלב צמחי). ולמדנו שלפעמים עם מה שיש בבית אפשר לעשות משהו מיוחד.


בלי להיכנס למדעים יותר מדי, תסיסה היא הליך בו בקטרייה מפרק את האוכל ומשנה את המצב הכימיקלי שלו. זה בריא מאוד למערכת החיסון לאכול אוכל מותסס. (אם זה מעניין אתכם.ן יש הרבה שכותבות.ים על זה, מביניהם Zero Waste Chef המדהימה. אני בשמחה משתפת אתכם.ן את הניסיונות שלנו -


טפצ'ה

אנחנו התחלנו בשתייה. מי ששמע על קמבוצ'ה זה אחלה דוגמה של שתייה בריאה מותססת ונפוצה בעולם. יש ברים במגישים קמבוצ'ה, יש אחד בתל אביב אפילו (עוד לא הייתי). בכל מקרה, אנחנו עוד לא הכנו קמבוצ'ה. כשהתחלנו לחשוב על זה עוד היינו בעונת האננס אז רצינו להכין טפצ'ה - מיץ אננס מוגז (התסיסה יכולה לעשות את זה מוגז אם עושים נכון). ניסינו כמה פעמים אבל עוד לא הגענו למתכון מושלם. פעם אחת הטפצ'ה הייתה מתוקה אבל לא מוגז. פעם שנייה הייתה לא זה ולא זה. ופעם שלישית הייתה מוגז.. אבל לא מתוקה. קצת התייאשנו וגם נגמרה העונה, אז המשכנו לרעיון הבא.


התחלנו ג'ינג'ר באג, בסיס לג'ינג'ר אייל. הרעיון כשעושים 'באג' הוא לעשות מעין-אמא שממנה אפשר להתחיל בקבוקים שונים. כל עוד שמכילים את האמא היא תמשיך להתוסס ואפשר לקחת ממנה קצת ולהכין משהו. לצערי עוד לא הגענו לשלב הזה.


משם הכנו מייד (mead) אלכוהול על בסיס דבש. צריך רק דבש ומים, שמים בצנצנת אטומה, מערבבים כל יום (בהתחלה הרבה פעמים ביום ואחרי כמה ימים אפשר פעם-פעמיים) ותוך שבועיים זה מוכן. האחוז אלכוהול דומה ליין, וזה מתוק וטעים מאוד.


הקטע הוא שבאמת צריך לערבב מלא כי זו תסיסה קצת יותר אגרסיבית ואם שוכחים זה יכול להתפוצץ. ראו כמה זה מבעבע אפילו שמערבבים כל כמה שעות.


אבל באמת, אם אתם.ן רוצים.ות להביא למסיבה משהו אפס פסולת ומשוקע? הנה זה זה. חוץ מלא לשכוח לערבב אותו, לא נדרש שום דבר להכין את ה'יין' המתוק הזו.


פלפלים חריפים בתחילת ההתססה

משם התחלנו לשחק עם מתכונים שונים למלפונים חמוצים, ניסינו פעם להכין חומץ לימונים וחומץ תפוחים, והכנו גם סחוג לאחר שהתססנו פלפלים חריפים. יצא באמת מדהים.


אין לי מתכונים ספציפיים כי כל פעם עשינו משהו שונה. מה שכן אגיד שזו הזדמנות טובה מאוד לשחק עם רעיונות, להיות יצירתיים, ולאמץ תחביב בריא וזול שגם ההפך מבזבזני.


בהצלחה!

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon